Historia

Ustka Historia miejscowości

Ustka (niem. Stolpmünde) to miasto o dość długiej historii. Osada w ujściu Słupi istniała prawdopodobnie już w czasach starożytnych - świadczy o tym odkryte w latach 70. ubiegłego wieku cmentarzysko z okresu kultury pomorskiej - a więc sprzed około 2,5 tysiąca lat.

Ustka portem

Pierwszy pisany dokument, w którym wspomniana jest Ustka pochodzi z połowy XIV stulecia i dotyczy sprzedaży Ustki niemieckim mieszczanom Słupska jako port Stolpesmünde, czyli „Słupioujście". Słupszczanie kupili Ustkę, aby rozbudować w niej morski port handlowy.

I tu ciekawostka - Ustka została sprzedana za... parę butów. Nowi właściciele zobowiązali się do przekazywania obu rycerzom z rodu Święców (poprzednich właścicieli) i ich potomnym raz w roku na 11 listopada pary butów lub jej równowartości w kwocie 8 groszy słowiańskich.

Statki handlowe należące do słupskich kupców, wypływające z Ustki, docierały  do portów szwedzkich, duńskich, holenderskich, francuskich i angielskich oraz do Gdańska. Czym handlowano? W porcie wyładowywano solone śledzie ze Skandynawii, francuskie wino, sól z Kołobrzegu a załadowywano drewno, wędzone łososie, słupskie piwo, płody rolne i wyroby z bursztynu.

Ustka rozwój turystyki 

Rozwój turystyki nierozerwalnie wiąże się z rozwojem środków transportu - w końcu nad morze trzeba czymś dojechać! Dlatego też rozwój turystyki nad Bałtykiem to przełom XIX i XX wieku. Choć początki turystyki w Ustce to lata 30. XIX wieku, to prawdziwy rozwój nastąpił wraz z doprowadzeniem w 1878 roku linii kolejowej - wówczas liczba letników odwiedzających osadę wzrosła do kilku tysięcy rocznie. Wczasowo-sanatoryjny charakter miejscowości od 1922 roku podkreślała urzędowa nazwa - Ostseebad Stolpmunde - czyli Bałtyckie Uzdrowisko Słupioujście.

Po II Wojnie Światowej miejscowość znalazła się w granicach państwa polskiego i ostatecznie w 1946 roku została nazwana Ustka (od 1945 roku równolegle funkcjonowało kilka: Nowy Słupsk, Nowe Słupie, Postomin, Postomino, Słupioujście, Słupie, Ujście czy Uszcz).

 

Zdjęcia z serwisu http://fotopolska.eu

Komentarze

Dodaj komentarz
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.