Zabytki w Ustce

Zabytki w Ustce

Stare Miasto

Stare Miasto - a właściwie układ starej osady rybackiej, gdyż Ustka prawa miejskie otrzymała dopiero w 1935 roku. Zabudowa ta znajduje się w obrębie ulic Marynarki Polskiej i Kosynierów - odnajdziemy tu stare, typowe dla tego regionu, szachulcowe chaty rybackie.

Latarnia morska

Latarnię w Ustce wzniesiono dopiero pod koniec XIX stulecia - jest to budynek z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą o wysokości ponad 20 metrów. Wysyłane z niej białe światło jest widzialne z odległości około 30 km. Latarnia w sezonie turystycznym jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. 

Czerwona Szopa

Czerwona Szopa to dawna baza ratowników. Początkowo w tym miejscu stała drewniana szopa, w której przechowywany był sprzęt ratowników. W roku 1887 szopę zastąpiono, stojącym do dziś, ceglanym budynkiem. Został on ufundowany ze składek pracowników poczty i telegrafu. Baza ratowników mieściła się w tym budynku aż do roku 2010.

Magazyn spirytusu

Magazyn spirytusu to wybudowany w roku 1886 ceglany budynek, w którym jednorazowo można było pomieścić 2,5 miliona litrów alkoholu, dowożono go tu torami z okolicznych gorzelni.

Dworzec PKP 

Dworzec PKP powstał pod koniec XIX stulecia (1876 r.) w następstwie doprowadzenia pierwszej linii kolejowej do Ustki. Podróż pomiędzy Słupskiem i Ustką trwała wówczas wtedy 45 minut, ale i tak było to dwa razy krócej, niż konnym powozem. Otwarcie linii kolejowej było kluczowe dla rozwoju letniska w Ustce. Turyści zaczęli masowo odwiedzać Ustkę, a pociągi do Ustki miały aż 30 wagonów!

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela znajduje się przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego. W momencie jego budowy (lata 1885-88) znajdował się na obrzeżach wsi, co budziło sprzeciw mieszkańców. Dziś, po rozbudowie Ustki, kościół leży w centrum miasta. Wiele elementów wyposażenia kościoła przeniesiono ze starego kościoła św. Mikołaja.

Usteckie Łazienki

Kiedy w XIX stuleciu zapanowała moda na zimne kąpiele w wodzie morskiej, postanowiono również w Ustce wybudować łazienki (ul. Beniowskiego). Zimne kąpiele miały leczyć melancholię i przywracać zdrowie. Potem postanowiono w miejscu łazienek wybudować zakład przyrodoleczniczy, w którym ordynowano kąpiele w tym razem podgrzanej wodzie morskiej doprowadzanej specjalnym rurociągiem. W latach 30-tych reklamowano Ustkę jako miejsce leczenia chorób tarczycy, astmy czy reumatyzmu.

Inne Atrakcje Turystyczne

Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00