Ustka zabytki

  • location_on Ustka, ul. undefined

Nadbałtyckie kurorty słyną z wyjątkowo urodziwej letniskowej architektury, zbytki są tam pięknie wkomponowane w otoczenie.  Ustka znana jest jako miejsce, które splata ze sobą historię od średniowiecza po współczesność, pozwalając odkryć niezwykłe walory tego miejsca. Znajdziemy tu zarówno zabytki sakralne, infrastrukturę portową, pawilony i zabudowę dawnej osady rybackiej jak również Schrony, Bunkry Blüchera (Twierdza Ustka), pozostałości magazynów amunicji czy niszczejące molo.

Stare Miasto

Stare Miasto - a właściwie dawna osada rybacka, stanowi (częściowo zachowany) kompleks szachulcowych i murowanych budynków, usytuowanych wzdłuż ul. Kosynierów, Beniowskiego i Sprzymierzeńców. Ustka prawa miejskie otrzymała dopiero w 1935 roku. Odnajdziemy tu stare, typowe dla tego regionu, szachulcowe chaty rybackie w układzie owalnicowym. W miejscu tym, w centrum  ówczesnego placu stał kościółek pw. św. św. Mikołaja i  Jana Chrzciciela z 1356 roku.

Latarnia morska

Latarnię w Ustce wzniesiono dopiero pod koniec XIX stulecia - jest to budynek z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą o wysokości ponad 20 metrów. Wysyłane z niej białe światło jest widzialne z odległości około 30 km. Latarnia w sezonie turystycznym jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. Przetrwała do dzisiejszych czasów bez większych renowacji w doskonałej kondycji.

Czerwona Szopa

Czerwona Szopa to dawna baza ratowników. Początkowo w tym miejscu stała drewniana szopa, w której przechowywany był sprzęt ratowników. W roku 1887 szopę zastąpiono, stojącym do dziś, ceglanym budynkiem. Został on ufundowany ze składek pracowników poczty i telegrafu. Baza ratowników mieściła się w tym budynku aż do roku 2010.

Magazyn spirytusu

Magazyn spirytusu to wybudowany w roku 1886 ceglany budynek, w którym jednorazowo można było pomieścić 2,5 miliona litrów alkoholu, dowożono go tu torami z okolicznych gorzelni.

Dworzec PKP 

Dworzec PKP powstał pod koniec XIX stulecia (1876 r.) w następstwie doprowadzenia pierwszej linii kolejowej do Ustki. Podróż pomiędzy Słupskiem i Ustką trwała wówczas wtedy 45 minut, ale i tak było to dwa razy krócej, niż konnym powozem. Otwarcie linii kolejowej było kluczowe dla rozwoju letniska w Ustce. Turyści zaczęli masowo odwiedzać Ustkę, a pociągi do Ustki miały aż 30 wagonów!

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela znajduje się przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego. W momencie jego budowy (lata 1885-88) znajdował się na obrzeżach wsi, co budziło sprzeciw mieszkańców. Dziś, po rozbudowie Ustki, kościół leży w centrum miasta. Wiele elementów wyposażenia kościoła przeniesiono ze starego kościoła św. Mikołaja.

Usteckie Łazienki

Kiedy w XIX stuleciu zapanowała moda na zimne kąpiele w wodzie morskiej, postanowiono również w Ustce wybudować łazienki (ul. Beniowskiego). Zimne kąpiele miały leczyć melancholię i przywracać zdrowie. Potem postanowiono w miejscu łazienek wybudować zakład przyrodoleczniczy, w którym ordynowano kąpiele w tym razem podgrzanej wodzie morskiej doprowadzanej specjalnym rurociągiem. W latach 30-tych reklamowano Ustkę jako miejsce leczenia chorób tarczycy, astmy czy reumatyzmu.

Usteckie Schrony i Bunkry

Nie sposób  pominąć tak ciekawej i wyjątkowej atrakcji, jaką są usteckie bunkry, schrony i magazyny amunicji. Jest to zespół poniemieckich obiekty z czasów II wojny światowej budowanych w ramach niedokończonego projektu budowy w Ustce morskiej bazy krążowników i tankowców. Jedną z najlepiej widocznych po tym projekcie pamiątek jest 200-metrowe molo na zachodniej plaży. Przez  powojenne lata usteckie budowle militarne były niedostępne, a cały system umocnień nie został do dziś ostatecznie odkryty – wciąż są tu podziemne korytarze prowadzące w nieznane. 
Warto wymienić z tym miejscu Baterię Blüchera. Jest to sporych rozmiarów, dwukondygnacyjny bunkier z podziemnymi korytarzami, obiekt 9. Baterii Artylerii Stałej (9BAS), która miała stanowić główny element obrony w rejonie Ustki. W sąsiedztwie znajduje się też zespół dwóch wież – wyższej, stanowiącej Główny Punkt Kierowania Ogniem, gdzie znajdowało się miejsce dowodzenia oraz obrotowa kopuła z dalmierzem, a poniżej radar namierzający cele w zasięgu BAS-u. Obecnie usteckie "Bunkry Baterii Blüchera" można zwiedzać przez cały rok. Aktualnie mieści się w nich podziemna galeria multimedialna. Teraz miejsce to służy poznawaniu historii.

Usteckie Pomniki

Ustkę śmiało możemy nazwać miasteczkiem pomników jest ich tam całkiem sporo. Poświęciliśmy im więc osobny artykuł. Najpiękniejszym z nich jest bez wątpienia ławeczka Ireny Kwiatkowskiej - Słynnego hasła "Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi" ani aktorki, która te słowa wypowiadała nikomu przedstawiać nie trzeba. Ikona Polskiej komedii, prawdziwa dama w każdym calu, siedzi sobie na przepięknej ławeczce z kliszy filmowej, wypoczywa i zabawia ludzi. Jednym słowem jak być w Ustce i nie odwiedzić wspaniałej aktorki ?

Pozostałe pomniki znajdują się na ulicach:

Fryderyk Chopin - Trakt Promenada Nadmorska nr 10  obok Urzędu Pocztowego nr 1

Ustecka Syrenka - Falochron Wschodni

Pomnik Ludziom Morza - ul. Bolesława Limanowskiego róg ul. Marynarki Polskiej obok Kapitanatu Portu (Urząd Morski)

Skwer Trzech Gracji - u styku ulic Małej i Czerwonych Kosynierów

Smok - ul. Kilińskiego 33

Pomnik Pożarników - Skwer Pożarników Polskich w Parku Stoczniowców ul. Marynarki Polskiej

Figura Św. Nepomucena - ul. Bohaterów Westerplatte 16, obok Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

Umierający Wojownik - Park Chopina, ul. Chopina 8, na wysokości Domu Pracy Twórczej

Pomnik Weteranów - ul. Pionierska 7 przy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej

Przyjemnego zwiedzania Ustki!

 

 

Ostatnia edycja - listopad 2023

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0