Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10

Jest to część międzynarodowego projektu okrężnego szlaku rowerowego przebiegającego dookoła basenu Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Łączna długość trasy to ponad 7,9 tys. km i łączy ona najważniejsze nadbaltyckie miejscowości, m.in. Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo i Kopenhagę.

Cały projekt EuroVelo zakłada utworzenie 12 międzynarodowych szlaków rowerowych w całej Europie, których łączna długość to ponad 60 tys. km. Przez Polskę mają przebiegać odcinki pięciu z nich.

Wyznaczanie oraz budowanie szlaków odbywa się według jednolitych kryteriów technicznych. Celem jest rozwijanie turystyki rowerowej w całej Europie. Trasy tworzone są w oparciu o już istniejące ścieżki i drogi. Cała sieć dąży do połączenia dużych miast oraz terenów atrakcyjnych turystycznie.

Polski odcinek szlaku prowadzi przez trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i zachodniopomorskie. Najważniejsze miejscowości na szlaku R-10 to Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Mielno, Kołobrzeg, Ustka, Darłowo, Łeba, Władysławowo, Gdynia i Sopot.

Część szlaku jest już gotowa, pozostałe odcinki są obecnie w trakcie budowania. Projekt obejmuje nie tylko same trasy, ale również utworzenie bazy atrakcji turystycznych i usług rowerowych na trasie.

Informacje oraz mapa pochodzą ze stron stron www.eurovelo.com oraz eurovelo10.pl

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0