Latarnie morskie w okolicy Ustki - gdzie się znajdują, co warto

  • location_on Ustka, ul. undefined

Latarnie morskie w okolicy Ustki - co prawda w Ustce jest latarnia morska, ale miłośnicy tych budowli nie poprzestaną na zobaczeniu jednej, tym bardziej, że w najbliższej okolicy znajduje się ich kilka:

  • Latarnia Morska w Jarosławcu - obiekt powstał pod koniec lat 30-tych XIX stulecia. Wieża latarni, na planie koła, wzniesiona jest z czerwonej, glazurowanej cegły, każdą kondygnację podkreśla ozdobny gzyms. Na wysokości 33 metrów położony jest balkon widokowy, z którego rozciąga się widok na morze i dwa duże przybrzeżne jeziora. Latarnia morska Jarosławiec godziny otwarcia: maj i czerwiec: 15.00 – 17.00 | lipiec i sierpień: 10:00-20:00 | wrzesień: 15.00 – 17.00 Ceny biletów: normalny - 15 zł , ulgowy (przysługuje dzieciom i młodzieży do lat 18) - 10 zł
  • Latarnia Morska Czołpino - Zabytkowa XIX-wieczna latarnia - położona jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy miejscowościami Rowy i Łeba. Ale najciekawsze jest to, iż nie leży ona tuż przy brzegu - do morza od latarni jest aż 1000 metrów! Dzięki lokalizacji na wzgórzu światło latarni położone jest na wysokości aż 75 m n.p.m, chociaż sama wieża latarni ma tylko 25 metrów. Żeby dotrzeć do latarni trzeba przejść pieszo odcinek szlaku turystycznego o długości około 1,5km wśród dziko rosnącego lasu. Z wieży latarni możemy podziwiać słynne ruchome wydmy i jezioro Łebsko. Latarnia jest pięknie utrzymana i różni się wizualnie znacząco w stosunku do tej w Ustce.  Ciekawostką jest to, że latarnia zagrała w finałowej scenie filmu "HANS KLOSS. STAWKA WIĘKSZA NIŻ ŚMIERĆ" z 2012 roku w reż. Patryka Vegi.
    Cena za wstęp - 8 zł. Godziny otwarcia w sezonie wysokim 10:00 - 20:00.
  • Latarnia Morska Stilo (Ostenik) to kolejna ciekawa latarnia, czynna sezonowo - to jedna z dwóch w Polsce nie wykonanych z cegły czy kamienia. Latarnia Stilo wykonana jest z płyt metalowych, łączonych śrubami - doskonale widać to będąc wewnątrz budynku. Latarnia położona jest 86 km od Ustki, około 10 km na wschód od Łeby i również (jak latarnia Czołpino) położona jest na wydmie, około 1000 metrów od morza. Tą drugą metalową latarnią jest ta w Jastarni, ale nie jest ona udostępniana do zwiedzania - więc latarnia Stilo to jedyny taki obiekt, który można zwiedzać! Godziny otwarcia  Maj | czerwiec | Wrzesień: 10:00-13:00 / 14:00-18:00 Lipiec | Sierpień: 09:00-18:00, Kontakt +48 58 301 86 11

Wszystkich, którzy spędzają urlop w Ustce zachęcamy do odwiedzenia tutejszej latarni, a potem do zaplanowania sobie wycieczki po pozostałych latarniach w okolicy!

 

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023

Galeria

serce Twoje ulubione obiekty 0