Dębina - co robić, co zwiedzać, lokalizacja

Dębina

Dębina to niewielka wioska w niewielkiej odległości od Rowów i jeziora Gardno. Porastające okolicę lasy, z dużą ilością dębów były powodem nazwania wioski, a dosłowne tłumaczenie przedwojennej nazwy brzmi Piękny Las.

Wioska położona jest pomiędzy Ustką a miejscowością Rowy, w odległości ok 2km od Rowów.  W XIX w. funkcjonowała w wiosce huta szkła, wykorzystująca lokalne surowce takie jak: drewno, torf, piasek i produkowała tafle szklane oraz butelki. Towar wywożono, drogą morską z portu w Ustce, do Zachodniej Europy i Rosji. Z biegiem lat wyrób szkła stał się nieopłacalny i w 1906 roku hutę zamknięto. Dzisiaj po hucie ocalała tylko stodoła, postawiona na fundamencie jednej z hut, i duży, stary dąb, który dawniej rósł na dziedzińcu huty.

Wioska od brzegu Bałtyku oddalona jest około jednego kilometra. Plaża położona jest u podnóża urwistego klifu. W sezonie, na plaży działa, funkcjonuje strzeżone kąpielisko długie na ok 100 metrów. Na plażę wiedzie jedno przejście ze stromymi schodami, sama plaża w kierunku Rowów jest piaszczysta, a w kierunku Ustki pokryta małymi kamykami. Plaża nie jest bardzo szeroka, a w czasie sztormów fale wdzierają się aż na prowadzące na plażę schody. Znajduje się tu punkt widokowy na skraju urwiska. W kierunku Ustki roztacza się widok na tak zwane kamienisko - to podwodne głazy, o które rozbijały się wcześniej jednostki pływające, czasami pokazują je fale Bałtyku.

Dębina nad morzem to klasyczne miejsce dla osób lubiących bezpośredni kontakt z przyrodą, wędkarzy, grzybiarzy, rodzin z dziećmi, a również osób lubiących rowerowe wycieczki. Przez wioskę prowadzi trasa rowerowa Ustka – Rowy, wiedzie ona głównie lasami i mniej uczęszczanymi drogami.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0