Polecamy

Zabytki w Ustce

Zabytki w Ustce

Stare Miasto

Stare Miasto - a właściwie układ starej osady rybackiej, gdyż Ustka prawa miejskie otrzymała dopiero w 1935 roku. Zabudowa ta znajduje się w obrębie ulic Marynarki Polskiej i Kosynierów - odnajdziemy tu stare, typowe dla tego regionu, szachulcowe chaty rybackie.

Latarnia morska

Latarnię w Ustce wzniesiono dopiero pod koniec XIX stulecia - jest to budynek z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą o wysokości ponad 20 metrów. Wysyłane z niej białe światło jest widzialne z odległości około 30 km. Latarnia w sezonie turystycznym jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. Więcej o latarni przeczytasz na podstronie jej poświęconej www.latarnie.pl.

Czerwona Szopa

Czerwona Szopa to dawna baza ratowników. Początkowo w tym miejscu stała drewniana szopa, w której przechowywany był sprzęt ratowników. W roku 1887 szopę zastąpiono, stojącym do dziś, ceglanym budynkiem. Został on ufundowany ze składek pracowników poczty i telegrafu. Baza ratowników mieściła się w tym budynku aż do roku 2010.

Magazyn spirytusu

Magazyn spirytusu to wybudowany w roku 1886 ceglany budynek, w którym jednorazowo można było pomieścić 2,5 miliona litrów alkoholu, dowożono go tu torami z okolicznych gorzelni.

Dworzec PKP 

Dworzec PKP powstał pod koniec XIX stulecia (1876 r.) w następstwie doprowadzenia pierwszej linii kolejowej do Ustki. Podróż pomiędzy Słupskiem i Ustką trwała wówczas wtedy 45 minut, ale i tak było to dwa razy krócej, niż konnym powozem. Otwarcie linii kolejowej było kluczowe dla rozwoju letniska w Ustce. Turyści zaczęli masowo odwiedzać Ustkę, a pociągi do Ustki miały aż 30 wagonów!

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela

Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela znajduje się przy ul. Kard. St. Wyszyńskiego. W momencie jego budowy (lata 1885-88) znajdował się na obrzeżach wsi, co budziło sprzeciw mieszkańców. Dziś, po rozbudowie Ustki, kościół leży w centrum miasta. Wiele elementów wyposażenia kościoła przeniesiono ze starego kościoła św. Mikołaja.

Usteckie Łazienki

Kiedy w XIX stuleciu zapanowała moda na zimne kąpiele w wodzie morskiej, postanowiono również w Ustce wybudować łazienki (ul. Beniowskiego). Zimne kąpiele miały leczyć melancholię i przywracać zdrowie. Potem postanowiono w miejscu łazienek wybudować zakład przyrodoleczniczy, w którym ordynowano kąpiele w tym razem podgrzanej wodzie morskiej doprowadzanej specjalnym rurociągiem. W latach 30-tych reklamowano Ustkę jako miejsce leczenia chorób tarczycy, astmy czy reumatyzmu.

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 776 107, Dziś: 40, Osób online: 2

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem